Koçluk - MetaforVurulacak yeri bilmek...

Makina arızası nedeniyle zar zor limana ulaşan büyük bir transatlanti­ğin öyküsünü duymuşsunuzdur. Arızanın tuhaflığı nedeniyle birkaç iyi eğitimli makinistin şaşkınlığa uğramasının ardından geminin kaptanı ümitsizlik içinde kalmıştır. Sorunun nedenini hiç kimse çözemez ve ufukta geminin kuru havuzda uzun süreli kalış olasılığı vardır.

Birisi, tüm yaşamı boyunca buharlı gemi makinistliği yapmış yaşlı bir adamı önerir. Sonunda bu yaşlı adam bulunur ve arızaya bakması için ge­miye getirilir. Bir kasaba doktorunun taşıdığı tıbbi çanta gibi kendi alet çantasını taşıyan bu yaşlı adam hemen işe koyulur ve dikkatli bir şekilde araştırmasına başlar.

Makineyi besleyen karmaşık borulardan oluşan labi­rentin içinde dikkatle onlara dokunup, sarsıp, vurarak dolaşır. 15 dakika içinde bir noktaya odaklanır, bir boru parçasına ufak bir alet ekler. Bunu takiben bir yandan sertçe o noktaya vururken diğer taraftan da makinenin kontrollerini çalıştırır. Aniden makine çalışmaya başlar, birkaç vuruştan sonra da etkin ve düzgün bir şekilde çalışmaya devam eder.

Daha sonra yaşlı adam aletlerini toplar ve 5.000 dolarlık bir fatura ya­zarak yanında beklemekte olan kaptana verir. "Ne!!??" der kaptan, "Bu çok fazla! Sen burada sadece 15 dakika çalıştın. Bize ayrıntılı bir fatura ver!"

Yaşlı adam hiç itiraz etmeden istenen ayrıntıyı faturasına ekler:

Alet                                        :        2.00 $
Nereye vurulacağını bilmek    :   4998.00 $

Çaba göstermek önemlidir, ama asıl önemli olan yaşamınız süresince ve başkalarıyla olan ilişkileriniz içinde bu çabayı nerede göstereceğinizi bil­mektir.

Kitap önerisi: Marilyn Atkinson, Bir Sanat ve Bilim Olarak Koçluk

Kaynak: İnternet Gazetesi

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !